poniedziałek, 8 lipca 2013

Mistycznie i optymistycznie

Potomek Starszy (pogrążony w egzystencjalnej zadumie) - Mamo, dlaczego ludzie nie pamiętają, gdzie byli, zanim się urodzili? Ani tego, co myśleli, gdy byli w brzuchu u mamy?

Królowa Matka - Nie wiem, synu. Ale myślę, że jest w tym jakiś większy zamysł, ktorego nie potrafimy po prostu przejrzeć... Może to jest wiedza, której naszym ludzkim umysłem nie bylibyśmy w stanie objąć? Podobno każde dziecko, przychodząc na świat, pamięta swoje poprzednie życie, ale Anioł, który towarzyszy narodzinom, nakazuje mu zachować tę wiedzę w tajemnicy. Pochyla się nad wyprawianą w podróż duszą i, kładąc jej palec na ustach, mówi "Ciii!...", zostawiając na pamiątkę każdemu człowiekowi zagłębienie między nosem a górną wargą, ślad po anielskim palcu.


Potomek Starszy - Mnie też?
Królowa Matka - Zagłebienie pod nosem masz?
Potomek Starszy (po sprawdzeniu organoleptycznym) - Mam.

Królowa Matka - To jest właśnie ślad po palcu Anioła, który nakazał twojej duszy milczenie. Na pewno nie bez powodu. Może całą tę wiedzę posiądziemy ponownie dopiero po śmierci?...

Potomek Starszy (zrezygnowanym tonem) - No, nie, to ja będę musiał czekać jeszcze CO NAJMNIEJ dziewięćdziesiąt trzy lata!!!


Przebóg, tego się Królowa Matka, znając nieco Potomka Starszego, nic a nic nie spodziewała, ale wygląda na to, ze wychowała optymistę :D.

18 komentarzy:

 1. Tylko mu przypadkiem nie mów, że z tego będzie musiał pracować do 67 roku życia, bo się chłopak załamie całkiem... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :DDD On to pewnie nawet do 70... ale to i tak daje mu ponad 30 lat emerytury :D!

   Usuń
 2. Czy to był taki subtelny sposób dania mu do zrozumienia, żeby wreszcie przestał gadać? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie do Anioła ;D. Ale jesli tak, to nie podzialało :DDD.

   Usuń
 3. Ale mu to pięknie wytłumaczyłaś :) Nie wiedziałam że to zagłębienie to ślad po palcu Anioła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To talmudyczna opowieść - według niej położenie przez Anioła palca na ustach poprzedza pierwszy krzyk noworodka. Uwielbiam ją, co widac powyżej :).

   Usuń
 4. Dokładnie, piękne wytłumaczenie i ten palec Anioła rewelacja:) a że optymista, młody jest, jeszcze będzie miał okazję żeby mu przeszło:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przynajmniej chłopak umie liczyć :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam tej opowieści - fajna:) A Potomek może ma jakiś dar jasnowidzenia?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kim jesteś Królowo Wielka i Mądra?
  Przepiękna opowieść :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem skąd Wielmożna Królowa wytrzasnęła ten motyw z zagłębieniem po anielskim palcu, ale urzekł mnie on niesamowicie. I wzruszyłam się bardzo, pokłony w podzięce czyniąc, bo tak się dawno nie czułam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Talmudu :). To znaczy, nie bezpośrednio, bezpośrednio to już nie pamietam skąd, znam tę opowieść od lat i bardzo lubie - jest piekna, moim zdaniem :). O ile dobrze kojarzę, bardzo podobna historie można znaleźć tez u Platona (ale nie wiem, czy dobrze kojarzę :D).

   Usuń
 9. No proszę! W życiu bym nie przypuszczała, że takie cuda można w Talmudzie znaleźć. A w kwestii tego, że opowieść jest piękna, zgadzam się w 100%. Pozdrawiam więc gorąco i czekam z niecierpliwością na więcej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzilam, podobną koncepcję przedstawia rzeczywiscie Platon w "Fedonie". Ale ja poznalam ją przez Talmud (przez omówienie Talmudu, aby być ścisłą, i nie pamiętam, kto omawiał :)).

   Świat i stare księgi pełne legend, mitów i przekazów są pelne pięknych historii. Kilka (albo echo kilku) na pewno się tu pojawilo, i wiele się zapewne jeszcze pojawi :).

   Usuń